Additional information
| Weight | 8.850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.500 × 7.500 × 3.000 in |
| upc | 747115449491 |
| brand | Weatherby |
| barrel_length | 22.0000 |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge |
| capacity | 4 + 1 |
| chamber | 3" |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Mossy Oak Bottomlands Original |
| firearm_action | Semi-Auto |
| grip | Mossy Oak Bottomlands Camo |
| magazine | |
| sights | Fiber Optic Front Bead |
| stock | Synthetic |
Product Description
Weatherby Element is a semi-auto shotguns with an ultra-reliable inertia operating system resulting in a smooth-running shotgun that needs minimal maintenance. Each Element includes spacers and shims to help tune stock fit to an individual shooter by adjusting cast and drop. It has a chrome-lined bore and interchangeable chokes and a checkered and vented top rib with a fiber optic front bead.

