Additional information
| Weight | 6.050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.000 × 9.250 × 2.250 in |
| upc | 662205985553 |
| brand | Rossi |
| barrel_length | 18.5 Rifled Barrel |
| caliber_or_gauge | 45 Long Colt |
| capacity | 5 |
| chamber | 3" |
| color | Blue |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Blue |
| firearm_action | Double Action |
| grip | Tuffy Stock |
| magazine | |
| sights | Fiber Optic Front Sight |
| stock | Black Syn Thumbhole Grip/ Length of Pull 10.5 |
Product Description
The Rossi Circuit Judge Tuffy rifle/shotgun crosses the firepower of the Circuit Judge with the ruggedness and handling of the Tuffy. The Circuit Judge rifle/shotgun features a single/double action trigger system and is chambered to fire .410 gauge 3-inch, .410 gauge 2.5-inch and .45 Colt ammunition. The visible buttstock indicator gives a clear display of shell capacity

