Additional information
| Weight | 6.150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.000 × 9.250 × 2.250 in |
| upc | 725327619994 |
| brand | Rossi |
| barrel_length | 18.5" |
| caliber_or_gauge | 410 Gauge |
| capacity | 5 Rounds |
| chamber | 3" |
| color | Sand |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte |
| firearm_action | Double Action |
| grip | Black |
| magazine | |
| receiver | Sand |
| sights | Adjustable Sights |
| stock | Synthetic |
Product Description
Rossi Circuit Judge Tuffy rifle is a single/double action .45 long colt caliber rifle built for extended range for hunting and shooting. This rifle can fire .410 gauge 3-inch magnum shotshells, .410 gauge 2.5-inch shotshells and .45 Colt ammunition without the need of switching barrels. It includes features such as a red fiber optic front sight, yoke detent, transfer bar and the Taurus Security System.

