Additional information
| Weight | 10.400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.000 × 11.000 × 4.750 in |
| upc | 810070683924 |
| brand | Remington |
| barrel_length | 18.5" |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge 3" |
| capacity | 6 Rounds |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte |
| firearm_action | Pump |
| grip | |
| hand | RH |
| magazine | |
| receiver | Milled |
| sights | Bead |
| stock | Polymer |
Product Description
This 870 Express Tactical comes outfitted with a black synthetic pistol grip stock. Features an 18.5″ cylinder bore barrel with a 3″ chamber capable of accepting 2.75″ shells. The receiver is milled from a solid steel billet and has a black oxide finish. Includes a front bead sight and cross-bolt safety. Non-binding twin action bars provide a smooth and reliable reload action while also preventing twisting. This shotgun has an overall length of 38.5″ and weighs 7.5 lbs.
