Additional information
| Weight | 8.400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.000 × 7.250 × 3.500 in |
| upc | 810070683863 |
| brand | Remington |
| barrel_length | 18.5" |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge |
| capacity | 4+1 |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Pump Action |
| grip | Stained Hardwood |
| hand | RH |
| magazine | |
| receiver | Milled |
| sights | Front Bead |
| stock | Hardwood |
Product Description
This 870 model is designed specifically for home defense purposes. Features a shorter 18.5″ barrel for close quarters maneuverability and fixed cylinder choke. This shotgun accepts all standard Remington 870 replacement barrels for added versatility. Comes outfitted with a stained hardwood synthetic stock with satin finish and non-reflective metalwork. This shotgun has an overall length of 38.5″ and weighs 7.5 lbs.

