Additional information
| Weight | 10.950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.000 × 10.250 × 3.000 in |
| upc | 682146859317 |
| brand | Citadel |
| barrel_length | 18.75" |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge 3" |
| capacity | 5 Rounds |
| chamber | 3" |
| color | Red, White, Blue |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Cerakote |
| firearm_action | Semi-automatic |
| magazine | 2 5 rd. |
| sights | Flip Up Adjustable Sights |
| stock | Synthetic |
Product Description
The Citadel Boss 25 features a tough synthetic stock, chrome lined barrel, textured grip forend, picatinny rail and fully-adjustable folding sights. Includes 5 chokes and two 5-round detachable magazines.
