Additional information
| Weight | 163.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.000 × 7.750 × 3.500 in |
| upc | 806703073033 |
| brand | CZ USA |
| barrel_length | 20" |
| caliber_or_gauge | 30-06 Springfield |
| capacity | 4+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Blue |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Bavarian Style Select Walnut |
| magazine | 1 4 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-10" |
| sights | FT: Fiber Optic RR: Adjustable |
| stock | Select Walnut/ Bavarian Style |
Product Description
CZ 600 Lux, Bolt Action Rifle, 30-06 Springfield, 20″ Barrel, Threaded Barrel, M15X1 Thread Pitch, Walnut Stock, Fiber-Optic Front and Rear Adjustable Sights, Drilled and Tapped, 2 Position Safety, Detachable Magazine, Adjustable Trigger, Walnut Bolt Knob, 5 Rounds, Right Hand 07303

